Dobór sprzętu 5G: Zewnętrzny modem ODU-IDU czy router stacjonarny? Wielki test i porównanie modeli
Prawdziwe pasmo 5G C-Band (3.6 GHz n78) pozwala osiągać w Polsce realne transfery od 500 do nawet 950 Mb/s przy pingu rzędu 12–16 ms. Jednak fizyka fal centymetrowych nie wybacza błędów instalacyjnych. Dowiedz się, dlaczego nowoczesne okna 3-szybowe tłumią sygnał nawet o 99.9%, dlaczego kable koncentryczne niszczą zysk anteny i jak dobrać bezkompromisowy zestaw zewnętrzny ODU-IDU z zasilaniem PoE.
Wielka tabela porównawcza modemów 5G i routerów (2026)
Kompleksowe zestawienie 10 najpopularniejszych i najbardziej zaawansowanych urządzeń 5G w Polsce. Parametry zweryfikowane pod kątem obsługi pasma C (n78), agregacji 5G SA/NSA oraz odporności środowiskowej.
Fizyka 5G C-Band (3.6 GHz n78): Dlaczego to pasmo wymaga zewnętrznej anteny?
Większość użytkowników w Polsce kojarzy internet mobilny z technologią LTE, która przez lata operowała głównie na pasmach niskich i średnich: 800 MHz (B20), 1800 MHz (B3), 2100 MHz (B1) oraz 2600 MHz (B7). Fala radiowa o częstotliwości 800 MHz ma długość około 37 centymetrów. Posiada znakomite właściwości dyfrakcyjne – bez trudu ugina się na krawędziach wzgórz, przenika przez ściany budynków i lasy. Jej wadą jest jednak mikroskopijna pojemność: pojedynczy blok o szerokości zaledwie 10 MHz oferuje maksymalnie 75 Mb/s na cały sektor stacji bazowej, dzielony pomiędzy setki smartfonów.
W aukcji przeprowadzonej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) pod koniec 2023 roku operatorzy (Play, Orange, T-Mobile i Plus) otrzymali po 100 MHz ciągłego pasma w zakresie 3400–3800 MHz (tzw. Pasmo C / n78). Długość fali dla częstotliwości 3600 MHz wynosi zaledwie 8.3 centymetra.
Ogromna Przepustowość
Szerokość bloku 100 MHz w połączeniu z modulacją 256 QAM i technologią MIMO 4x4 pozwala na osiągnięcie przepustowości radiowej na poziomie 1.2 Gb/s na sektor. Oznacza to, że pojedynczy użytkownik bez problemu pobiera pliki z prędkością 600–950 Mb/s.
Drastyczny Wzrost Tłumienia (FSPL)
Zgodnie ze wzorem na tłumienie w wolnej przestrzeni (Free Space Path Loss), tłumienie fali rośnie proporcjonalnie do kwadratu częstotliwości. Sygnał 3.6 GHz traci w powietrzu aż o 13.1 dB więcej energii niż sygnał 800 MHz na tym samym dystansie! W decybelach oznacza to ponad 20-krotny spadek gęstości mocy.
Brak Zdolności Przenikania
Fala centymetrowa 3.6 GHz zachowuje się w środowisku niemal jak promień światła. Wilgotne liście drzew, elewacja z wełny mineralnej czy żelbetowe stropy tworzą dla niej barierę nie do pokonania, wygaszając falę lub wywołując wielodrogowe odbicia niszczące parametr SINR.
Wniosek inżynieryjny: Próba odbioru pasma 3.6 GHz za pomocą routera stojącego wewnątrz budynku na biurku lub parapecie to loteria, która w 9 na 10 przypadków kończy się zrzuceniem połączenia do wolniejszego pasma kotwiczącego LTE (np. 800 lub 1800 MHz). Jedynym pewnym sposobem na stabilne 5G C-Band jest umieszczenie anteny na zewnątrz budynku.
„Zabójca sygnału 5G” – Dlaczego okna 3-szybowe tłumią internet o 99.9%?
Większość osób stawiających router 5G na parapecie uważa, że „przez szybę sygnał ma najprostszą drogę”. W przypadku starego budownictwa ze szkłem pojedynczym lub zwykłym pakietem dwuszybowym było to częściowo prawdą (tłumienie rzędu 2–5 dB). Jednak w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym (standard WT2021) standardem są pakiety 3-szybowe z powłokami niskoemisyjnymi (Low-E), wypełnione argonem lub kryptonem (współczynnik Ug ≤ 0.5 W/m²K).
Powłoka niskoemisyjna to mikroskopijna, napylana próżniowo warstwa tlenków metali (głównie srebra, tytanu lub cynku). Jej zadaniem jest odbijanie promieniowania podczerwonego (ciepła) z powrotem do wnętrza domu. Niestety, warstwa przewodzącego metalu działa na fale elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości dokładnie tak samo jak lustro lub metalowa klatka Faradaya.
Pomiary laboratoryjne tłumienia przeszkód dla pasma 3.6 GHz (n78):
Realny scenariusz z życia: Na zewnątrz domu, na balkonie, Twój telefon lub modem odbiera sygnał na poziomie RSRP = -78 dBm (znakomite warunki, prędkość 750 Mb/s). Wnosisz router do salonu i stawiasz go za oknem 3-szybowym. Sygnał natychmiast spada o 32 dB do poziomu RSRP = -110 dBm. Modem traci nośną 3.6 GHz, rozłącza agregację 5G i przełącza się na pasmo LTE 800 MHz odbijane od sąsiedniego budynku. Wynik speedtestu leci na łeb na szyję: z 750 Mb/s do 18 Mb/s, a ping wzrasta z 14 ms do 55 ms.
ODU-IDU vs Tradycyjna Antena z Kablem Koncentrycznym: Różnica technologiczna
Przez dekadę standardem instalatorskim w technologii LTE był montaż zewnętrznej anteny panelowej MIMO na dachu i doprowadzenie z niej dwóch kabli koncentrycznych (zwykle H-155 lub RG-58) do routera stojącego w szafce RACK lub salonie. W erze 5G C-Band taka instalacja jest krytycznym błędem w sztuce.
Stary system: Antena pasywna + Kabel koncentryczny
- Kabel H-155 przy częstotliwości 3.6 GHz ma tłumienie rzędu 0.75 dB na każdy metr bieżący.
- Odcinek 10 metrów kabla pochłania 7.5 dB zysku anteny!
- Dwa złącza SMA/N dodają kolejne 1.5 dB tłumienia.
- Kupujesz drogą antenę o zysku 8 dBi, a po 10 metrach kabla bilans zysku wynosi -1.0 dBi – zysk anteny został całkowicie zamieniony w ciepło wewnątrz kabla!
- Kabel koncentryczny jest gruby, sztywny i wymaga wiercenia otworów o średnicy 12–16 mm w ścianach.
Nowoczesny system: Zintegrowane ODU-IDU z PoE
- Część radiowa (modem 5G, wzmacniacze LNA i anteny) znajduje się w jednej, szczelnej obudowie ODU na dachu lub elewacji.
- Długość ścieżki sygnału wysokiej częstotliwości między anteną a procesorem wynosi mniej niż 2 centymetry (zerowe straty RF!).
- Sygnał radiowy jest natychmiast demodulowany i zamieniany na standardowe ramki cyfrowe Ethernet (pakiety IP).
- Zejście do domu odbywa się standardową skrętką komputerową UTP/FTP Cat 6 lub Cat 6A z zasilaniem Power over Ethernet (PoE).
- Długość kabla może wynosić nawet 100 metrów – jakość sygnału 5G, ping i transfer na 90. metrze są identyczne jak na 1. metrze!
W jednostce wewnętrznej (IDU), czyli domowym routerze Wi-Fi 6 lub switchu, otrzymujesz czysty sygnał internetowy o pełnej przepustowości, który możesz rozprowadzić siecią Mesh po całym budynku.
Diagnostyka sygnału w panelu modemu: Jak interpretować RSRP, SINR, RSRQ i CQI?
Logując się do panelu zarządzania modemu (zwykle pod adresem 192.168.0.1 lub 192.168.8.1), w zakładce informacyjnej znajdziesz zestaw kluczowych wskaźników radiowych. Nie sugeruj się popularnymi „kreskami zasięgu” – są one czysto orientacyjne. Oto rzetelna interpretacja inżynieryjna:
| Parametr | Znakomity (Maks. prędkość) | Dobry (Stabilna praca) | Średni (Spadek transferu) | Krytyczny (Zrywanie 5G) | Co oznacza w praktyce? |
|---|---|---|---|---|---|
| SINR (dB) Stosunek sygnału do szumu |
> +20 dB | +13 do +20 dB | 0 do +12 dB | < 0 dB | Najważniejszy wskaźnik 5G! Decyduje o uruchomieniu modulacji 256 QAM. Jeśli SINR wynosi >20 dB, modem osiąga pełną prędkość pasma C. Jeśli spadnie poniżej 0 dB, pakiety giną i transfer drastycznie spada mimo „pełnego zasięgu”. |
| RSRP (dBm) Moc odbieranego sygnału |
> -80 dBm | -81 do -95 dBm | -96 do -108 dBm | < -109 dBm | Fizyczna moc sygnału docierającego z nadajnika. Wartości są ujemne – im bliżej zera, tym silniejszy sygnał. Modem ODU-IDU z reguły poprawia RSRP o 15–25 dBm w porównaniu do routera w pokoju. |
| RSRQ (dB) Jakość odbieranego sygnału |
> -8 dB | -9 do -12 dB | -13 do -16 dB | < -17 dB | Wskazuje stopień zaszumienia i obciążenia komórki przez innych użytkowników. Niska jakość (np. -18 dB) w godzinach 20:00–22:00 świadczy o przeciążeniu danego sektora BTS. |
| CQI (Wskaźnik jakości) Wskaźnik od 1 do 15 |
14 – 15 | 10 – 13 | 7 – 9 | 1 – 6 | Raportowany do stacji bazowej współczynnik jakości kanału. Przy CQI 15 stacja bazowa wysyła dane z najwyższą możliwą prędkością kodowania MCS. |
Recenzje inżynieryjne i analiza wybranych modeli 5G ODU-IDU
ZTE MC889 5G Sub-6 (ODU) + Router Wi-Fi 6 T3000 (IDU)
ZTE MC889 to bezdyskusyjny lider polskiego rynku 5G ODU-IDU. Konstrukcja oparta jest na nowoczesnym procesorze Qualcomm Snapdragon X62, który bez trudu radzi sobie z agregacją pasm 5G Sub-6 n78 z pasmami LTE. Zintegrowana antena dookólno-kierunkowa o zysku 6.5 dBi zapewnia bardzo dobrą tolerancję na błędy wizowania (szeroki kąt połowy mocy), co ułatwia samodzielny montaż na balustradzie lub elewacji.
- Port Ethernet 2.5 GbE z PoE – brak wąskiego gardła 1 Gbps przy transferach szczytowych
- Wbudowana zaawansowana funkcja Cell-Lock (blokada PCI/EARFCN)
- Klasa wodoszczelności IP65 i bezgłośne, pasywne chłodzenie bez wentylatorów
- W zestawie bardzo wydajny router domowy Wi-Fi 6 ZTE T3000 (Mesh EasyMesh)
- Zysk 6.5 dBi może być niewystarczający w odległości powyżej 4 km od nadajnika
- Wymaga dedykowanego zasilacza PoE dołączonego w zestawie (standard 48V Passive)
ZTE MC889 Pro 5G (ODU) + Router Wi-Fi 6 AX5400 T5400 (IDU)
Wersja „Pro” rozwiązuje problem lokalizacji podmiejskich i wiejskich, gdzie maszt 5G C-Band znajduje się w odległości 3–6 km. Zamiast szerokokątnej anteny zastosowano tu potężny zespół anten kierunkowych o zysku 11 dBi dla częstotliwości 3.5–3.8 GHz. Wymaga to precyzyjniejszego wizowania na stację bazową (wąska wiązka główna), ale w zamian uzyskujemy podbicie parametru SINR nawet o 8–10 dB w porównaniu do wersji bazowej.
- Rekordowy zysk 11 dBi w paśmie C bez zewnętrznych kabli koncentrycznych
- Podwyższona klasa szczelności IP67 (odporność na ulewy i oblodzenie)
- Router wewnętrzny T5400 z obsługą pasma 160 MHz w Wi-Fi 6 (transfery LAN do 1.8 Gb/s)
- Większe gabaryty obudowy i konieczność solidnego montażu na maszcie fi 38–50 mm
- Wyższa cena zakupu w stosunku do standardowego MC889
Zyxel NR7101 / NR7102 5G Outdoor Router
Sprzęt projektowany z myślą o środowiskach biznesowych i krytycznych. Posiada pancerną, odlewaną obudowę z certyfikatem IP68 oraz odpornością na uderzenia IK08. Wyposażony w 6 anten kierunkowych o zysku 10 dBi, dwa sloty na karty Micro-SIM z automatycznym przełączaniem (Failover) oraz zaawansowany system operacyjny Zyxel z obsługą tuneli VPN (IPsec, OpenVPN, GRE) bezpośrednio na urządzeniu brzegowym.
- Dwa gniazda SIM – możliwość włożenia kart np. Play i Orange z automatycznym przełączeniem w razie awarii
- Standard zasilania 802.3af/at (współpracuje ze zwykłymi switchami PoE w szafie RACK)
- Wbudowany podgrzewacz tacki SIM chroniący kartę przed kondensacją pary wodnej
- W zestawie nie ma domowego routera Wi-Fi (kupujesz sam modem zewnętrzny)
- Interfejs konfiguracyjny wymaga wiedzy sieciowej
MikroTik ATL 5G (Advanced Technology LTE & 5G)
MikroTik podszedł do tematu bez kompromisów. Zamiast małej puszki z tworzywa, ATL to potężny reflektor siatkowy o konstrukcji ażurowej, w którego ognisku umieszczono modem 5G z systemem RouterOS v7. Taka budowa daje rekordowy zysk energetyczny do 17 dBi, a jednocześnie ażurowa czasza stawia minimalny opór wiatrowi, eliminując ryzyko wyrwania masztu podczas wichur.
- Bezkonkurencyjny w trudnym terenie górzystym i na głębokiej prowincji
- Legendarny system MikroTik RouterOS v7: reguły firewall, routing mangling, skrypty powiadomień SMS
- Bardzo wysoka odporność na warunki atmosferyczne i skrajne temperatury
- Krzywa uczenia RouterOS – nie jest to sprzęt typu „podłącz i zapomnij” dla laika
- Wymaga bezwzględnie precyzyjnego wizowania za pomocą miernika sygnału
Instrukcja montażu, wizowania i konfiguracji modemu ODU-IDU
Nawet najdroższy modem 5G nie osiągnie dobrych rezultatów, jeśli zostanie nieprawidłowo zamontowany lub skierowany na odbity sygnał. Oto profesjonalna procedura instalacyjna w 5 krokach:
Krok 1: Wyznaczenie stacji bazowej i azymutu na Radar5G.pl
Wejdź na stronę główną lub stronę swojej miejscowości w portalu Radar5G.pl. Znajdź najbliższy nadajnik BTS obsługujący pasmo 5G C-Band 3.6 GHz dla Twojego operatora (Play, Orange, T-Mobile, Plus). Odczytaj kąt azymutu (np. 37° NE) oraz odległość w linii prostej.
Krok 2: Wybór punktu montażu (Zasada czystej strefy Fresnela)
Modem zewnętrzny ODU zamontuj jak najwyżej – optymalnym miejscem jest maszt antenowy na dachu, sztyca kominowa lub narożnik ściany szczytowej budynku. Upewnij się, że w odległości pierwszych 20–50 metrów w kierunku stacji bazowej nie ma bezpośrednio gęstych koron drzew, blaszanych dachów sąsiadów ani linii wysokiego napięcia.
Krok 3: Okablowanie skrętką zewnętrzną (FTP Cat 6 PE z żelem)
Nigdy nie stosuj na zewnątrz białej, domowej skrętki PVC – promieniowanie UV i mróz skruszą jej powłokę po 1–2 sezonach. Zastosuj czarny kabel zewnętrzny Cat 6 lub Cat 6A z powłoką PE (polietylenową) odporną na UV. Bezpośrednio przed wejściem kabla do puszki ODU zrób tzw. pętlę ociekową (odgięcie kabla w dół), aby woda deszczowa spływała grawitacyjnie na ziemię, a nie do uszczelki portu RJ45.
Krok 4: Wizowanie na wskaźnik SINR w czasie rzeczywistym
Połącz smartfon przez Wi-Fi z jednostką IDU i otwórz w przeglądarce panel diagnostyczny modemu. Obracaj jednostkę ODU bardzo powoli, co 5–10 stopni, czekając po 10 sekund na odświeżenie parametrów. Twoim nadrzędnym celem jest uzyskanie jak najwyższego parametru SINR (optymalnie powyżej +18 dB). Czasami delikatne przestawienie kąta o 3 stopnie podnosi SINR o 6 dB, co natychmiast odblokowuje modulację 256 QAM.
Krok 5: Konfiguracja blokady Cell-Lock i trybu Bridge (Most)
Wiele modemów ma tendencję do samoczynnego przełączania się między nadajnikami, wybierając stację o silniejszym sygnale RSRP, ale mocniej obciążoną przez innych użytkowników. W panelu ZTE MC889 lub Zyxel włącz funkcję Cell-Lock i wpisz identyfikator PCI (Physical Cell ID) oraz kanał EARFCN najmniej obciążonego nadajnika. Jeśli posiadasz własny zaawansowany router (np. ASUS, UniFi, pfSense), przestaw jednostkę ODU w tryb Bridge (IP Passthrough), aby uniknąć podwójnego NAT.
Koszty i wydajność w horyzoncie 24 miesięcy: 5G ODU-IDU vs Światłowód FTTH vs Starlink
Zastanawiasz się, czy inwestycja w zestaw 5G ODU-IDU za ok. 1 700 zł ma sens ekonomiczny w porównaniu do czekania na światłowód lub zakupu anteny satelitarnej Starlink? Zestawiliśmy realne koszty i parametry użytkowe:
| Parametr porównawczy | 5G C-Band ODU-IDU (np. ZTE MC889) | Światłowód FTTH (np. Orange/Play) | Satelitarny Starlink (Standard) |
|---|---|---|---|
| Koszt sprzętu na start | 1 400 – 1 800 zł (na własność) | 0 – 150 zł (router w dzierżawie) | 1 499 – 1 899 zł (zestaw Gen 3) |
| Miesięczny abonament | 55 – 80 zł/mc (bez limitu GB) | 65 – 95 zł/mc (bez limitu) | 220 – 335 zł/mc |
| Łączny koszt po 24 miesiącach (TCO) | ok. 3 000 – 3 500 zł | ok. 1 700 – 2 300 zł | ok. 7 000 – 9 500 zł |
| Typowa prędkość Download | 400 – 850 Mb/s | 300 – 1 000 Mb/s | 120 – 240 Mb/s |
| Typowa prędkość Upload | 60 – 140 Mb/s | 100 – 300 Mb/s (lub symetryczny) | 15 – 35 Mb/s |
| Opóźnienie sieci (Ping) | 12 – 18 ms (bardzo niski jitter) | 3 – 8 ms (niedościgniony) | 28 – 48 ms (mikro-przycięcia) |
| Wpływ ulewnego deszczu i burz | Minimalny (spadek o 5–10%) | Zerowy | Wysoki (tzw. Rain Fade – ulewy tłumią pasmo Ku/Ka) |
Podsumowanie ekonomiczne: Jeśli masz w ulicy światłowód FTTH, zawsze wybierz światłowód – jest bezkonkurencyjny cenowo i stabilnościowo. Jeśli jednak światłowodu nie ma i nie ma go w planach KPO/FERC, zestaw 5G ODU-IDU jest 2.5-krotnie tańszy w 2-letnim utrzymaniu niż Starlink, oferując przy tym 3-krotnie wyższy download, niższy ping i znacznie mniejsze zużycie prądu (ODU pobiera ok. 10W, podczas gdy antena Starlink Gen 3 z grzaniem śniegu pobiera od 75 do 120W ciągłej mocy).
Najczęściej zadawane pytania o modemy 5G ODU-IDU (FAQ)
Chcesz sprawdzić, który nadajnik 5G C-Band jest najbliżej Twojego domu?
Skorzystaj z naszej bezpłatnej, interaktywnej mapy masztów BTS UKE. Sprawdź dokładny azymut anteny, profil terenu i przeszkody na pierwszej strefie Fresnela.